Sportovní Bojové Umění Nebo Reálná Sebeobrana

Sportovně Orientované Bojové Umění Nebo Reálná Sebeobrana? Co Je Pro Vás Lepší?

wing-chun-women-self-defenceCo je vlastně tak vzrušující na té tajemné a často tak oslavované schopnosti bojovat, bránit se proti “všemu zlu”?

Většina studentů na začátku studia bojových umění vysvětlují, že směsice sebeobrany, fyzické zdatnosti, zvýšení sebedůvěry, vystupování na budoucích soutěžích, získání ohybnosti těla, získání dobrého pocitu, že něco pro sebe dělají atd., je vedly k jejich rozhodnutí začít s tréninkem bojových umění.

Zde si musíme udělat jasno o tom, jaké rozdíly jsou v těchto motivech začátečníků.

Fyzická zdatnost může být nejlépe dosažena ve Fitness centru pod dohledem
certifikovaného osobního fitness trenéra. Nechtěl bych platit instruktorovy bojových umění za to, aby se díval, jak dělám kliky a křičel na mě při běhu do kolečka, abych zabral.

To nedává smysl.

Cítit se dobře o sobě samým a dosáhnout schopnosti a sebevědomí, abychom měli pod kontrolou naše okolí, kde se pohybujeme, můžou znamenat dvě velmi odlišné věci.

Člověk se cítí dobře díky přípravě a tréninku na soutěže, ale to nemá se sebeobranou nic společného. To sebevědomí, které potřebujeme na to, abychom přežili krvežíznivý útok násilného zločince, je na úplně jiné rovině.

Instruktoři jsou si dobře vědomi toho, že skutečný počet studentů, kteří se chtějí účastnit mistrovství a různých turnajů, je ve skutečnosti velmi malý oproti celkovému počtu studentů, kteří se přihlásí na kurzy bojových umění a sebeobrany.

Což znamená, že pro mnoho potenciálních studentů bojových umění, sebeobrana a tedy schopnost ubránit se venku na ulici je nejsilnější motivátor, aby se přihlásili na studium.

Proč? Odkud toto nutkání, tato touha pochází?

 My všichni máme touhu žít v bezpečí. Je to základní lidská touha.

Většina lidí, kteří plánují nebo skutečně začínají s tréninkem bojových umění jsou nějakým způsobem přímo či nepřímo ovlivněny filmy, televizí, a do značné míry také společenským stereotypem (především typické u mužů), že budou muset být schopni postavit se v nebezpečí, postarat se o své rodiny, ne jen finančně, ale i jako ochránce.

Staré samurajské filmy nám ukázaly, jak japonští válečníci blesku rychle porazili své soupeře v boji a to zdánlivě bez použití velké síly. Čínské kung-fu filmy nám ukázaly mistry neuvěřitelných schopností, kteří vzdorují gravitaci a jsou bez jakýchkoliv omezení lidské síly a hbitosti.

Chuck Norris VS Bruce Lee

Tito hrdinové vždy zvládnou jakoukoli situaci bez ohledu na to, jak strašná se může zdát – protivníci jsou nakonec překonáni a základní poselství je stejné:

„Nezahrávejte si s mistry bojových umění.“

Vzrušující představy o neporazitelnosti, nadlidské síly, a fenomenálních dovednostech jsou všechny prvky, které zajišťují skvělý konec.

Hrdina má všechno!

Kdo nechce snít o schopnosti, která Vám pomůže sebejistě zvládnout všechny Vaše problémy?

Zeptám se Vás na toto:

Už jste někdy koupili videokazetu o sebeobraně? Už jste někdy četli knihu o sebeobraně? Už jste někdy absolvovali lekce bojových umění?

Pokud ano, určitě jste viděli a také se učili stovky či dokonce tisíce různých technik jako:

  • vysoké kopy
  • přemety
  • skoky
  • postoje
  • a další obtížné dovednosti

Bohužel tyto dovednosti často vyžadují obrovské množství síly, flexibility a roky intenzivního tréninku.

A to ani nemluvím a zapamatování stovek různých kroků, úderů, kopů – a jejich všech možných kombinací.

Během jakékoliv sebeobranné situace, jste si opravdu jistí, že budete moci vyvolat a účinně použít veškeré techniky a kombinace, které jste trénovali s Vašimi partnery, kteří Vás připravují na sportovní zápasy a nechtějí Vám na tréninku ublížit?

V reálných krizových situacích, bránit sami sebe není sport.

Na ulici neexistují žádná pravidla, žádný rozhodčí, kolo není časově omezeno. Váš útočník k Vám nebude fair, tak jaký je Váš partner při tréninku. Jeho záměrem je Vám vážně ublížit, okrást nebo i zabít.

Proto v takovéto situaci musíte postupovat rychle, bez zaváhání a nebudete mít v rohu kidnappingkouče, který Vám bude radit, co máte dělat. V takovéto situaci existuje jen jedno kolo a jen Vy.

Nemůžete realisticky doufat, že se útočník nad Vámi slituje. Agresoři obecně nemají morálku a jejich hlavní prioritou je dosažení svého cíle – zbít Vás, okrást Vás, znásilnit Vás a mnoho horšího.

Realita není jen omezena na pěstní souboj, vše je povolené, a téměř vše může být použito proti vám:

  • barová židle
  • stůl
  • kámen z ulice
  • kus plotu
  • a mnoho dalších pomůcek může útočníkovy pomoci při napadení své oběti.

Musíte proto probudit vaše smysly, naučit se znovu ovládat Vaše přirozené reflexy, které jsou v nás všech. Tyto reflexy Vám pomůžou zvládnout jakoukoliv nebezpečnou situaci, která se může naskytnout ve Vašem osobním nebo profesionálním životě. A přitom nezáleží na tom, jak velkou postavu máte, jak jste fyzicky zdatní, kolik Vám je let, nebo jaké máte zkušenosti.

Možná, že jste trochu nervózní a váš soupeř je nečekaně agresivní a celá situace náhle končí, protože jste bez dechu a v kompletním stavu paniky jste zmražení na místě.

Musíte předpokládat, že útočník bude vždycky rychlejší, silnější a mnohem agresivnější. Pokud by neměl pocit nadřazenosti, nezaútočil by na Vás!

Jak rychle si můžete vybrat z mnoha technik, které jste se naučili na tréninku v bojových umění, která Vám nenabídla skutečně specializovaný systém sebeobrany?

To je jeden z důvodů, který často vede zkušené zápasníky v sportovních bojových umění k tomu, aby se specializovali jen na několik málo technik.

Jeden z mnoha nedostatků takového tréninku je, že co když technika, která byla vynechána z tréninku Vám bude co nejvíce potřebná v sebeobranné situaci?

Wing Tsun SebeobranaSchopnost bránit sami sebe, je jen malou částí toho, co Vám mnoho škol bojových umění můžou nabídnout. Mnohé z nich kombinují cviky na sílu, flexibilitu, kondiční trénink, trénink různých sestav, příprava pro účast na soutěžích a pak jen některé sebeobranné techniky.

Wing Tsun Kung Fu je velmi specializovaný a realistický systém sebeobrany – 100% sebeobrana. Schopnost bránit sami sebe nemusí být závislý na Vaší fyzické síle nebo akrobatických dovednostech, na Vašem věku nebo pohlaví.

Ale mějte na paměti:

Boj je vždy mezi dvěma lidmi – ne mezi různými systémy nebo styly.

 

 

S pozdravem,

BRETT SLANSKY
International Wing  Tsun Kung Fu Instructor