Siu Nim Tau Kuen

Jak Správně Cvičit Základní Wing Tsun Kung Fu Formu Siu Nim Tau – Malá Myšlenková Forma

Mnoho tradičních bojových uměních má předepsané bojové sestavy, které se musí každý žák naučit. Mnoho těchto sestav představují imaginární boj proti nějakému nepřiteli. Žáci se tak učí “sebeobranné techniky” – přitom všichni víme, že cvičení forem proti neexistujícímu protivníkovi je stejné jako plavání na břehu a pak si myslet, že by jste se neutopili.

Na rozdíl od těchto tradičních bojových umění jako je Karate nebo klasické kung fu, ve Wing Tsun je cvičení forem praktikováno zcela jiným způsobem.

Naše formy nepředstavují předepsané techniky sebeobrany proti nějakému nepříteli. Ale mají za ůkol naučit žáka správnou mechaniku pohybů, uvolněnost všech svalů na těle, uvolnění mysli a mnoho dalšího.

Naše první forma je velmi dobrým příkladem, který opravdu toto všechno vysvětluje. SiFu Alex Richter z USA natočil velmi dobré video pro HowCast.com kde vysvětluje správné provedení první Wing Tsun formy – Siu Nim Tau nebo česky – Malá myšlenková forma…

Jde o úplně první formu ve Wing Tsun Kung Fu a má za úkol naučit žáka:

  1. uvolněnosti svalů, šlach a kloubů
  2. správnému dýchání
  3. posílení svalů nohou
  4. správná koordinace
  5. soustředění
  6. základní techniky
  7. co je centrální linie
  8. řetězové údery
  9. sebekontrole
  10. správné držení těla atd…

Siu Nim Tau taky slouží jako rozcvička na začátku každé lekce WT. Na našich trénincích neděléme rozcvičky, jaké můžete znát z jiných bohových uměních — žádný běh do kolečka, žádné žabáky, žádné skákání. V Hong Kongu, když učitel začne dávat do tréninku takováto cvičení, velmi rychle ztratí studenty — vždyť si platí za výuku sebeobrany a ne za to, aby plýtval časem.

Tak. Jdeme na to. SiFu Alex rozděluje SNT na 3 části, proto uvádím všechny 3 videa.

SIU NIM TAU – první část:

 

SIU NIM TAU – druhá část:

 

SIU NIM TAU – třetí část:

 

Důležité je, aby jste formu cvičili pomalu a opravdu procítili každý detail. Nejlepší je, pokud máte možnost cvičit pod dohledem zkušeného učitele Wing Tsun Kung Fu, který vám může vysvětlit detaily a také pomoci správnému provedení všech pohybů.

Pokud vás toto zaujalo a máte zájem začít s tréninkem Wing Tsun Kung Fu – neváhejte a kontaktujte nás pomocí našeho formuláře a pak dostanete více informaci o tom jak a kde začít.

 

Mnoho úspěchů ve Wing Tsun Kung Fu,

 

BRETT SLANSKY
International Wing Tsun Kung Fu Instructor