SiFu Chris Collins z Hong Kong Wing Tsun Association

Můj dojem na mistra Chrise Collinse a jeho přístup k výuce Wing Tsun Kung Fu a jeho studentům.

Brett Slansky a Chris Collins Wing Tsun

S mistrem Chrisem Collinsem z Hong Kongu

Jelikož praktikuji čínské bojové umění Wing Chun Kung Fu od roku 1996 a měl jsem možnost cvičit s mnoha mistry tohoto umění sebeobrany jak v Evropě, tak i ve Spojených státech, myslím si o sobě, že můžu  s čím srovnávat. Ne mnoho lidí mělo takovou příležitost a myslím si, že takových 90 procent lidí, kteří by ji měli před sebou, by jí stejně nevyužili.

Vše začalo, když jsem se poprvé ocitl v zemi bez jazykové znalosti, bez známých a bez peněz. Věřte mi, že v takové situaci budete vše řešit kompletně jinač, ale podle jednoho přísloví, které jsem se naučil ve WT — “Pokud je cesta volná, jdi vpřed,” jsem si rychle udělal kruh známých, naučil jazyk a kompletně splynul se zdejší kulturou.

Další šok pro mě bylo, když jsem pocítil znalosti mého učitele Emina Boztepeho, který byl jedním z nejlepších bojovníků, kterého EWTO větev kdy vychovala. Najednou, vše co jsem se v Evropě naučil bylo jinač.  To jsem pochopil jak Wing Tsun může  být agresivní v sebeobraně a díky SiFu Eminovi, jsem se naučil nebát se jít do toho a bránit se útokem.

Po více jak 10 letech jsem ale začínal mít pocit, že mi něco schází v tréninku. Tak jsem zase začal hledat, až když jsem našel SiFu Patrika Gavelina ze Švédska, věděl jsem, že to co hledám není až tak daleko.

Prostě jsem si uvědomil, že Wing Tsun byl založen proto, aby se slabší člověk mohl ubránit silnějším, ale u mého učitele, který má přes dva metry to nešlo poznat. Vzhledem k tomu, že SiFu Patrik trénoval přes 13 let u toho samého učitele, poslouchal jsem co má na srdci.

SiFu Patrik mi začal vyprávět o tom, jak začínal, jak se dostal na mistrovské stupně v EWTO a jak najednou poznal, že se vše učil v Evropě jinač, než velmistr Leung Ting učí v Hong Kongu. Pak mi řekl, “Brette, když jsem viděl ten rozdíl mezi školama v Hong Kongu a v Evropě, nezbylo mi nic jiného než letět do Hong Kongu a začít Wing Tsun úplně od začátku.”

Už tehdy, což je asi 2 roky, mi prozradil, že jeho novým učitelem se stal SiFu Chris Collins z Hong Kongu. A tak jsem začal hledat cestu k novému začátku, tak jak mi vyprávěl SiFu Patrik, který už dávno měl vysoký mistrovský stupeň.

Začal jsem koukat na videa, jak s Patrikem tak i s Chrisem Collinsem, četl jejich články atd. Vše dávalo velký smysl, ale můj velký zlom nastal až v okamžiku, kdy dva z mých bývalých WT kolegů (Zdeněk Kobrle a Jiří Drnec), pozvali SiFu Chrise do Prahy na  seminář, který se uskutečnil od 29. listopadu do 1. prosince 2013. Za ten seminář moc děkuji Zdeňku a Jirko!!!

Na semináři nebyli jen žáci a učitelé z Čech, ale i ze Slovenska, Holandska nebo Německa – tady jsem poznal a cvičil i se SIFu Uwe Giesem, který se proslavil takovou malou potyčkou s Lok Yiu Wing Chun velmistrem Wilhelmem Blechem, který propagoval, že jeho Wing Chun je nejlepší.

Když jsem viděl, že mnoho mistrů z Evropské Wing Tsun Organizace má zájem o Hong Kongskou verzi, kterou SiFu Chris Collins vyučuje, věděl jsem, že jsem konečně na dobré cestě.

Tak a teď už k samotnému SiFu Chrisovi.

SiFu Chris je žákem velmistra Chen Chuen Funa, který je nejvyšším mistrovským žákem velmistra Leung Tinga v Hong Kongu. Vlastně velmistr Chen Chuen Fun učil ve škole Dr. Leung Tinga a staral se o ní, zatímco SiJo Leung Ting jezdil po světě na stovky seminářů ročně.

Samotný Chris vyprávěl mnoho zážitků při trénincích jak s velmistrem Leung Tingem tak i jeho učitelem, Chen Chuen Funem, který podle vzprávění vypadá jako velmi moudrý a hodný člověk. Snad se mi ho jednou podaří potkat a zacvičit si s ním.

Chris byl také členem US Marine Corps jako odstřelovač a z bojových umění také praktikuje box, wrestling a filipínskou Kali. Díky jeho schopnostem se často podílí na choreografii akčních filmů v Hong Kongu a sám v některých i vystupuje.

SiFu Chris je opravdu člověk, který se nenudí a zvládá mnoho věcí, o kterých se jiným ani nezdá. A to přenáší i do své výuky.

Nejen mě docela překvapil jeho přístup k výuce, ale i k časovému rozpětí výuky. Seminář měl být na 5 hodin denně, ale jaksi se protáhl na 8 i více hodin a kdyby si žáci nezačali stěžovat, že je to moc, tak by to pokračovalo dál. Což mnoho učitelů nezvládne. Vždy když jsem šel na seminář s mistry v Evropě nebo v USA, tak čas tréninku byl přísně monitorován a skončilo se přesně po 4 hodinách.

To mě dost překvapilo, ale zase jsem viděl, že SiFu Chris chce opravdu něco své studenty naučit a ne jen vzít peníze, nějak odučit pár hodit a rozloučit se. Jak je tomu zvykem u evropských nebo amerických mistrů.

A toto se snažím realizovat i v nové škole Wing Tsun, kde žák bude mít neomezený přístup, tak když zvládne cvičit 8 hodin denně, tak proč ne.

Jeho znalosti a kompletní uvolněnost nejen jeho těla, ale i mysli ho dělají nejpříjemnějším učitelem, se kterým jsem si mohl cvičit. Ne, žádný namyšlený SiFu, ale velmi přátelská osobnost. Prostě hned po prvním dnu semináře, který skončil po 23 hodině večerní jsme zašli na “večeři” a pak další den začali v 10 hodin… no a opět do pozdních večerních hodin. Takže SiFu Chris nezklamal ani po druhé a ani po třetí.WT trénink se Sifu Chrisem Collinsem

Docela me i překvapila metodika výuky, no prostě po prvním dnu, jsem doma ani nemohl usnout. V hlavě mi to šrotovalo a pořád mě nešlo do hlavy jak je to jen možné, že stejný systém bojového umění je najednou kompletně jiný.

Z pražského semináře jsem byl tak uchvácen, že jsem si musel vzít volno v práci a letět do Švédska. Poznal na živo poprvé SiFu Patrika Gavelina a opět si alespoň na pár dní začvičit s Chrisem Colinsem.

A musím říct, že ani ve Švédsku jsem nebyl zklamán, opět stejná kvalita a ochotnost vyučovat nejen ze strany SiFu Chrise, ale i Patrika. Prostě super lidi. Večer nás vzal Patrik do Vikingské restaurace, kde jsme měli opravdu super zábavu.

Po příletu zpět do Prahy jsem si dal za úkol dále pokračovat v Hong Kongské verzi Wing Tsun Kung Fu a pravidelně navštěvovat Hong Kong a cvičit se SiFu Chrisem Collinsem. Už se těším na další trénink a snad i v blízké budoucnosti moji žáci budou moci letět na trénink do kolébky Wing Tsun se mnou.

Zatím se loučím a moc se těším na Vaši návštěvu mé školy v Praze, pokud se zajímáte o autentické bojové umění, filosofii a sebeobranu.

 

S pozdravem,

 

Brett Slansky
International Wing Tsun Kung Fu Instructor