Rozhovor s Velmistrem Yip Manem

Ztracený Interview s Velmistrem Yip Manem Nalezen!

Velmistr Yip Man (Ip Man) byl velmi tradicionální učitel bojových umění a netoužil tak po velké slávě. Nechtěl ani dělat rozhovory pro media až na vyjímku v roce 1972, kdy ho k tomu přemluvil jeho poslední žák Leung Ting.

Celý rozhovor má asi 3 stránky v čínském jazyce a z pomocí mého kungfu bratra z New York City, SiFu Alexe Richtera se pokusím čtenářů, těchto stránek a mým žákům přiblížit trošku život velmistra Yip Mana.

Interview s Velmistrem Yip Man

Sifu Alex objevil tento nově publikovaný rozhovor v obchůdku s potřebami pro bojová umění Bok Lei Po na Mott St., kde jsem i já vždy kupoval kvalitní potřeby a knihy o Wing Chun Kung Fu.

Byla to asi jen náhoda, ale hong-kongský časopich o bojových umění vydal nějaké jubilejní číslo, kde otiskly všechny populární články o Kung Fu. A protože Wing Tsun je v Hong Kongu velmi známý, nevynechali toto interview s velmistrem Ip Manem.

Díky tomu, že SiFu Alex se věnuje čínskému jazyku a také díky jeho čínské manželce, teď se můžeme opravdu dozvědět, co velmistr Ip Man ve svém interview popisoval. Nemusíme už spoléhat na volný překlad  od lidí, kteří mohli manipulovat s obsahem.

Bude ovšem trvat, než se mi podaří vše přesně přeložit a musím počkat až bude vše přeložené s čínštiny.

Jen tak pro začátek, je tady druhý paragraf, kde velmistr Ip Man mluví o svém posledním žáku za zavřenými dveřmi – Leung Tingovi, zakladateli International WingTsun Association (mezinárodní WingTsun asociace):

葉問現年七十六歲﹐ 十三歲即開始練拳﹐ 於一九四九年﹐ 從大陸來港。  當時﹐香港人對詠春所知有限﹐ 經葉問二十三年來之努力耕耘﹐ 成就漸見﹐ 葉師傅已於多年前 “封門”﹐ 刻在浸會學院﹐ 珠海書院﹐ 中華傳道會學生中心等各處詠春訓練班之主持教師粱挺﹐ 系其一位封門弟子。

Letos bylo Yip Manovi  sedmdesát šest let. Bojová umění začal studovat ve věku 13  let a v roce 1949 odešel z pevninské Číny do Hongkongu. V té době, lidé v Hong Kongu měli opravdu velmi omezené znalosti o stylu Wing Tsun a po 23 letech tvrdé práce a podpory jeho úsilí může být konečně cítit. Sifu Yip “zavřel dveře” (ve výslužbě) již před mnoha lety. Nyní se Wing Tsun vyučuje v studentské unii na Baptist University. Tyto třídy jsou vedeny instruktorem Leung Tingem, který je nyní studentem Sifu Yip za zavřenými dveřmi.

Tak, toto byla jen malá ochutnávka se života velmistra Yip Mana. Jakmile budu mít více času a chuť překládat od SiFu Alexe, zveřejním celý rozhovor.

Tak zatím. S přátelským pozdravem,

 

BRETT SLANSKY
International Wing Tsun Kung FU