Ip Man Film Review

Už Jste Viděli Film o Posledním Velmistru Wing Tsun Kung Fu – Ip Man?

Před několika lety začal velký “BOOM” s tématikou Wing Chun Kung Fu. Ale asi nejúspěšnější je hong-kongský film Ip Man.

Je to film, který byl choreografován jedním z mých oblíbených herců a režisérů – Sammo Hung a hlavní roli ztvárnil herec a bojový umělěc Donnie Yen.

Když jsem uviděl trailer, myslel jsem si, že to bude propadák. Někdy totiž dají do upoutávky všechno co je zajímavé a pak když vidíte ten film tak jste zklamaný. Ale protože je to film o největším mistrovi Wing Chun, rozhodl jsem se, že se na film taky podívám.

 

Musím se přiznat, že mě film opravdu pobavil. Ano, některé scény jsou pro mneaž sci-fi, ale herecké provedení je fakt super. Dokonce i moje manželka dostala konečně chuť začít se mnou cvičit Wing Tsun Kung Fu.

Chci ještě povědět, že celý příběh, jak ho vidíte ve filmu je ale pohádka. Hodně lidí si myslí, že je to biografický snímek velmistra Ip Mana, ale bohužel…není. No, kdo ale chce vidět jeho skutečný příběh? Myslím, že již existuje mnoho publikací o jeho životě, a žádný film by to opravdu nemohl vystihnout.

No prostě, je to spíše akční snímek ala Jet Li kung fu hrdinové jako Fong Sai Yuk – Tenkrát na východě, nebo Huo Jia z Fearless. Akorát bez mnoha těch drátů a létání známého z tradičních snímků o kung fu.

Co se mi opravdu zalíbilo je to, že Sammo Hung se nenechal vtáhnout do choreografie s Ip Man Wing Chunvysokými kopy a akrobatickými technikami, ale opravdu se držel co nejblíže k použití opravdových technik Wing Tsun Kung Fu.

Nevím, jestli jste viděli jeho snímek “Prodigal Son”, kde si i zahrál Wong Wah Boa – jednoho z charakterů z legendy o vzniku Wing Tsun Kuen. Tam opravdu mnoho věcí nemá s  wing chun nic společného.

Ve filmu Ip Man, Sammo opravdu používá tradiční wing tsun postoj, rychlé řetězové údery, loketní techniky, kolena, nízké kopy atd…

Myslím, že tímto snímkem se teď zvýší i popularita Wing Tsun, tak jako v 80 letech se šíleně zvedla popularita Karate, díky filmům jako Karate Kid nebo Karate Tiger. Ostatně, mnoho mých žáků začalo s Wing Tsun díky filmům o Ip Manovi. Kdy mě našli na Googlu nebo na Seznamu.

Nejlepší hláška pro mě bylo když Ip Man vysvětluje:

“My kopeme ve Wing Tsun na hlavu, ale nekopeme vysoko!” (To znamená, že kopeme jen když je protivník na kolenou nebo na zemi. )

Můj nedostatek ale je, že ve filmu je Wing Tsun prezentován jako Karate nebo jakékoliv tradiční bojové umění —tzn… blok+uder+blok+blok+blok+úder+kop…

Ve Wing Tsun máme totiž motto: “lin siu dai da” (simultální útok s obranou).

Ale na druhou stranu, techniky jako táhnutí za krk z Chum Kiu formy, podmety a docela decentní použití loktů vše napravilo.

Ip Man Wing Chun 2Z nějakého důvodu, film opět ukazuje dominanci japonské armády a ti jsou zase ti špatní a pak scéna, kde Ip Man bojuje z 10 armádními Karate mistry — to už jsem viděl ve filmu z Bruce Leem – Chinese Connection (Čínská spojka). I když to opravdu byla scéna s největším počtem úderů a mělo to velmi dobrý efekt, ten pocit, že už jsem to někde viděl mi to nějak pokazil.

Další věc je, že podle filmu to vypadá, že velmistr Ip Man utekl do Hong Kongu, aby se zbavil japonců, ale pravdou je, že utekl komunismu! No je tedy vidět, že komunisté tuto pravdu zase chtějí schovat…a protože Hong Kong je teď součástí komunistické Číny, museli najít nepřátele…chudáci japonci :-)

Ale co, důležité je, že lidi na celém světě začnou mluvit o Wing Tsun Kung Fu a tímto se dostane toto bojové umění, které se dříve vyučovalo v tajnosti, do celého světa. Je to opravdu krásné bojové umění, které si opravdu zaslouží obdiv všech enthusiastů bojových umění.

Pokud se vám líbil film Ip Man a chtěli by jste si vyzkoušet Wing Tsun Kung Fu, kontaktujte mne pomocí formuláře a domluvíme se na detailech.

Pokud jste ještě film neviděli, doporučuji si ho shlédnout. Je to fakt super.

S pozdravem,

 

BRETT SLANSKY
International Wing Tsun Kung Fu Instructor

Back to Top